Jak wybrać elegancką koszulę męską?

Jak wybrać elegancką koszulę męską?

Kompletując elegancką stylizację wiele osób zastanawia się nad tym, jak wybrać koszule męską, która dobrze spełni swoje zadanie. Dobranie odpowiedniego akcesorium do okazji oraz zapotrzebowania może wydawać się trudnym zadaniem. Aby tego dokonać, warto posłużyć się kilkoma prostymi radami. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania eleganckiej koszuli?

O czym pamiętać przy dokonywaniu wyboru?

Zastanawiając się nad tym, od czego zacząć poszukiwania koszuli, warto przygotować sobie listę najważniejszych aspektów związanych z dokonaniem wyboru. Aby odnaleźć odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę rozmiar, krój, materiał wykonania oraz wygląd elementu odzieży. Dobrym pomysłem może okazać się rozpoczęcie od ustalenia odpowiedniego kroju. Wśród koszuli męskich odnaleźć można różne fasony. Co warto wiedzieć na ich temat?

Modne fasony eleganckich koszul

Krój koszuli powinien być dopasowany do okazji i sylwetki osoby, która będzie ją nosiła. Wśród fasonów, które sprawdzają się w eleganckich stylizacjach odnaleźć można modele o nazwach regular fit, slim fit i extra slim fit. Pierwszy z wymienionych to krój odpowiedni dla wszystkich, którzy nie chcą podkreślać kształtu swojej talii. Dzięki prostej formie, materiał nie przylega zanadto do ciała na wysokości brzucha. Brak wcięć umożliwia noszenie tych koszul również osobom z krągłościami. Zupełnie inne są koszule typu slim fit. Modele z tej kategorii posiadają wyraźne wcięcie w talii, dlatego też polecane są osobom szczupłym i o atletycznych sylwetkach. Modele extra slim posiadają bardziej wyraźne wcięcie i są zwykle węższe w ramionach.

Pragnąc dopasować fason do eleganckiej okazji warto zwrócić też uwagę na krój kołnierzyka i rodzaj mankietów. Za najbardziej eleganckie uznaje się koszule, których mankiety zapinane są na spinki. Modele z przyszytymi guzikami lepiej sprawdzą się w codziennych strojach. Za dość uniwersalne rozwiązanie uznawane są koszule z kołnierzykiem prostym typu kent. W przypadku wyjątkowo szykownych stylizacji można postawić na kołnierzyk włoski, który pozwoli jeszcze lepiej wyeksponować krawat lub muchę. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jak dobrać rozmiar eleganckiej koszuli?

Wiedząc już, jaki fason będzie odpowiedni, należy odnaleźć właściwy dla siebie rozmiar. W tym celu zaleca się dokonać pomiarów swojego ciała. Pod uwagę brane są tu takie wymiary jak obwód szyi, klatki piersiowej, wzrost, obwód talii i długość rękawów. Wiele firm podając rozmiar posługuje się wzrostem i długością kołnierzyka. Niektórzy producenci wykorzystują też literowe oznaczenia rozmiarów. Niezależnie od tego, większość sklepów powinna udostępniać tabele rozmiarów, które pomogą odnaleźć odpowiedni model koszuli. Jak powinien wyglądać właściwie dopasowany egzemplarz? Należy upewnić się, że ubranie jest odpowiednio długie, aby po włożeniu w spodnie pozostawało na swoim miejscu. Materiał nie powinien jednak tworzyć fałd podczas poruszania się. Ważne jest to, aby mankiety były kilka milimetrów dłuższe niż rękawy marynarki. Pomiędzy szyją a kołnierzem powinna pozostawać przestrzeń na włożenie przynajmniej jednego palca. Jaka koszula będzie dobrym wyborem?

Materiał i wygląd koszuli

Poszukując odpowiedniej koszuli nie należy zapominać o tym, z jakiego materiału została wykonana. Wśród eleganckich modeli najbardziej cenione są egzemplarze z cienkiej bawełny i jedwabiu. Należy zawsze upewnić się, że ubranie zostało wykonane z wysokiej jakości włókien. W przypadku eleganckich, ale nieco mniej formalnych strojów dobrym rozwiązaniem okażą się też modele lniane.

Za wyjątkowo szykowne uznawane są koszule jednokolorowe. Do najczęściej wybieranych zalicza się modele z białego materiału. To najbardziej bezpieczna opcja, jeśli chodzi o eleganckie rozwiązania. W przypadku służbowych wydarzeń dobrym wyborem mogą być też koszule w odcieniach błękitu. Dopuszczalne rozwiązania to też pastelowy róż i kolor łososiowy. W niektórych stylizacjach warto też postawić na czerń. Odpowiednio dobrana koszula podkreśli elegancki charakter stroju.