Męska marynarka casualowa powinna się znaleźć w każdej szafie. Na jej bazie możliwe jest stworzenie wielu stylizacji. Sprawdź, jakie są dostępne rodzaje i materiały, a także jak nosić sportową marynarkę.
Rodzaje marynarek. Czym się różnią od siebie?
Myśląc „marynarka” każdy z nas ma przed sobą pewne wyobrażenia dotyczące tego ubrania. Jednak nie każdy może wiedzieć, że podział marynarek jest o wiele szerszy niż na formalne i casualowe. Najważniejszy w tym zestawieniu będzie podział na trzy kategorie.
Ze względu na klapę marynarki dzielimy na:
- otwarte,
- stójkowe,
- szalowe,
- zamknięte.
Ze względu na szlice, czyli rozcięcia z tyłu marynarki dzielimy na:
- bez szliców,
- z jednym szlicem,
- z dwoma szlicami.
Ze względu na kieszenie marynarki dzielimy na:
- bez patek,
- z patkami,
- z kieszonką biletową,
- z kieszeniami ukośnymi,
- z kieszeniami naszytymi.
Do marynarek casualowych zaliczają się te, które należą do grupy otwartych i mają jeden szlic. W przypadku podziału na rodzaj kieszeni wybór jest większy i zalicza się do nich wszystkie marynarki, oprócz tych nieposiadających patek.
Z jakich materiałów szyje się marynarki?
Wśród materiałów, z których produkuje się marynarki, najczęściej wyróżnia się bawełnę, len, sztruks i wełnę. Możliwe jest także wykonanie marynarki z poliestru, a w niektórych przypadkach z elanobawełny (włókna poliestrowe połączone z bawełną) lub elanowełny (włókna poliestrowe połączone z wełną). Ostatnie trzy materiały charakteryzują się jednak znacznie mniejszą jakością, a dodatkowo nie są to ubrania wykonane z naturalnych materiałów.
Sportowa marynarka, którą najczęściej wykorzystujemy wiosną, powinna być wykonana z bawełny. Jest to najoptymalniejsze rozwiązanie, które pozwala zachować balans między grubością tkaniny, a jednocześnie przewiewnością ubrania. Nie ma również powodu, by na taki sezon nie wybrać modelu wykonanego ze sztruksu. Tę prążkowaną tkaninę wykorzystuje się właśnie do szycia części garderoby wierzchniej, jednak nie każdy jest jej entuzjastom. Na uwagę może zasługiwać również odmiana sztruksu o drobniejszej strukturze, czyli tkanina Manchester.
Na typowy sezon letni nie będzie lepszego wyboru niż męska casualowa marynarka wykonana z lnu. Najczęściej do jej uszycia wybiera się tkaninę o gramaturze, która pozwala zachować wysoką jakość w połączeniu z nienagannym wyglądem.
Dla mężczyzn, którzy nie są przekonani do 100% lnu, dostępne są także blendy. Najczęściej jest to 50% bawełny oraz 50% lnu. W innych konfiguracjach można spotkać połączenie wełny z poliestrem czy też blend kilku różnych materiałów (len, poliester, wełna, wiskoza).
Jak nosić marynarkę casual?
Styl swobodny charakteryzuje się połączeniem eleganckiego wyglądu z dużą swobodą, która zwykle nie jest dostępna dla zestawów formalnych. Wiąże się z tym również znacznie więcej możliwości noszenia marynarki męskiej casualowej. Taki sposób ubierania jest idealny dla tych, którzy szukają perfekcyjnego balansu między wygodą użytkowania a stylowością. Można ją wykorzystać jako element ubioru na casual friday, wyjście ze znajomymi, randkę w mniej formalnej atmosferze lub po prostu odzież wierzchnią w ciepłe dni.
Pierwszym elementem, który automatycznie przychodzi na myśl, gdy zastanawiamy się nad stylizacją z wykorzystaniem casualowej marynarki, są chinosy. Spodnie chino w bardzo podobny sposób łączą elegancję ze swobodą, co pozwala na stworzenie wszechstronnego looku. Oczywiście kolejnym rozwiązaniem są klasyczne jeansy, które idealnie sprawdzą się w stylu sportowym. W przypadku letnich looków warto rozważyć szorty. Połączenie krótkich spodenek, oczywiście materiałowych, a nie piłkarskich, z casualową marynarką to idealny wybór, gdy w gorące dni chcemy zachować szyk i styl.
Co z butami? Tutaj bardzo dużo zależy od pory roku. Latem dominuje klasyka – skórzane mokasyny na gołą stopę. Jesienią najlepiej wybrać skórzane brogsy bądź loafersy. Jesienią i zimą warto zwrócić swoją uwagę na dopasowane kolorystycznie do stylizacji botki.
Ostatnim elementem stylizacji z casualową marynarką jest koszula. Jednak w tym przypadku nie jest ona obowiązkowa, a wiele znów zależy od pory roku. Latem bez problemu można postawić na lekką, lnianą koszulę lub T-shirt, natomiast w innych porach roku oprócz koszuli można wybrać klasyczne polo.